Stará Libeň - Thomayerovy sady

Lákadlem pro využití volného času budou nejen hřiště, ale i několik zajímavých míst.

Popis

<p>Výlet začneme v Thomayerových sadech, které se táhnou podél jednoho z vltavských ramen a potoka Rokytky, jenž zde ústí do Vltavy. Před vstupem do Thomayerových sadů uvidíme po pravé ruce nevysoký vrch a upravený park. V něm můžeme obdivovat barokní (Libeňský) zámek, který hrál několikrát významnou roli v našich dějinách. Sady vede naučná stezka, které se říká Školní. Školní proto, že ji připravily děti z nedaleké ZŠ. Je opatřena 20 informačními tabulemi. Brzy se po ní dostaneme k dětskému hřišti (<b>32.A</b>). </p><p> Je moderně zrekonstruované a komfortně vybavené. Hřišti dominuje dřevěná replika pirátské lodi, která slouží jako prolézačka. Dalším nepřehlédnutelným prvkem je soustava dřevěných koryt na vodu s pumpou. Na hřišti jsou také netradiční houpačky - jedna v podobě zavěšeného hnízda, druhá pojatá jako lyžařské pomy zavěšené na dvou otočných ramenech (typ šibenice). Druhá část hřiště je určená spíše pro menší děti. Jsou zde dvě dřevěná houpadla, prolézací domeček se skluzavkou, přízemní domeček a kulatý stolek s nízkými špalky na sezení. Na hřišti jsou k dispozici také tři piknikové stoly s lavicemi a parkoviště pro kola. Hřiště je travnaté, pod atrakcemi je písek a pod lavičkami a stoly je kamenná dlažba. Ohrazené je kovovým plotem zhruba do výše pasu a částečně zastíněné. Stín je zejména v části určené pro menší děti. V bezprostřední blízkosti hřiště se nachází hmyzí hotel - dřevěný domeček vyplněný porézními materiály pro usídlení hmyzu a pramen Libeňka. Bezbariérové WC s tekoucí vodou a přebalovacím pultem je za plotem hřiště. Na hřišti teče voda z hydrantu.</p><p> Kousek dál si můžeme prohlédnout protipovodňovou soustavu z betonových kesonů a železných vrat. Pokud budou mít děti chuť, po návratu z parku s nimi můžete navštívit druhé nedaleké hřiště (<b>32.B</b>) v ulici U Rokytky. Na podzim r. 2011 zde proběhla rekonstrukce a rozšíření o další prvky. Nyní se zde nachází asi 10 prvků, kterým dominuje velká multifunkční sestava v podobě „hradu“. Malé výtvarníky jistě zaujme několik tabulí určených k malování. </p><p> Na povrch hřiště je navezen písek a kačírek, většina plochy leží mimo stín. Součástí komplexu je také nevelké asfaltové hřiště s košem na basketbal a cca 2,5 metrů vysoký umělý pahorek se stupy na lezení. Od vstupu do parku je hřiště vzdálené cca 400 m - směr Zenklova ulice. Obě hřiště spojuje cyklostezka, která vede podél toku Rokytky a Vltavy.</p>

Doporučujeme

Na vltavském rameni jsou hejna vodních ptáků, takže nezapomeňte pečivo. A pokud se na návštěvu vypravíte na podzim, doporučujeme sáček na kaštany. Děti jich v Thomayerových sadech najdou opravdu hodně.

Sociální zařízení

Voda ne, WC ne.

Občerstvení

U vstupu do sadů stojí stánek rychlého občerstvení. Lepší je ale využít nabídku „Pizzerie U Divadla“ v Zenklově ulici, kde mají dětský koutek a model Libeňského zámečku.

Doprava

Stanice Palmovka. Parkování možné u závory, před vstupem do Thomayerových sadů.