Manuál popisu hřiště

18. 02. 2016 Adamm Admin


Děkujeme, že se chcete podílet na vylepšování aplikace. Charakteristika nového hřiště by měla odpovídat stávajícímu popisu hřišť. Proto je nutné respektovat jednotnou formu příspěvků. Každé z nových hřišť je třeba podrobně popsat na základě „Bodového popisu hřiště“ a následně přiblížit uživatelům vlastním textem, který bude po naší korektuře vložen na webové stránky.

A odměna? Kromě dobrého pocitu ze smysluplné práce, kterou uvidí návštěvníci aplikace, uvedeme u článku Vaše jméno.

Bodový popis hřiště:

Atrakce:

Podrobný výčet atrakcí včetně počtu a typů (např. houpaček). Dobré je také zmínit, zda se jedná o dřevo nebo plast, případně kov. V případě nejasností lze odkázat na fotografii.

Další možné aktivity na hřišti:

Např. skate prvky, in-line dráha, prostor pro míčové hry (uvést pro jaké), fitness prvky-vypsat počet a typ-kovové, dřevěné, uvést, zda jsou tam piktogramy na správné cvičení, případně zmínit další možnosti vyžití-minigolf atp.

Povrch:

Vypsat všechny typy povrchu hřiště: tráva, písek, kačírek (to je hrubší písek), litá guma (celistvý umělý povrch), umělé dlaždice. Pokud se na hřišti nachází více typů povrchu upřesnit-např. „Povrch tvoří tráva, pod atrakcemi leží kačírek.“

Stín:

Hřiště bez stínu, částečný (lze upřesnit, že např. některé atrakce leží ve stínu), úplný (např. lesní hřiště)

Typ oplocení a přístup:

Uvést, zda je hřiště oploceno a pokud ano, jak. Vypsat otevírací dobu a uvést, zda se dá na hřiště dostat i mimo otvírací hodiny-např. to umožňuje pouze nízký plůtek, vrátka se nezavírají apod.

WC a voda:

Uvést, zda je na hřišti toaleta a pokud ano, typ-klasická s vodou nebo chemická. Uvést, zda je na hřišti tekoucí voda a její druh-na toaletě nebo jako hydrant.

Správce:

Zmínit, zda je přítomný, případně upřesňující informace-např. půjčuje sportovní náčiní, ohřívá jídlo v mikrovlnce atp.

Zajímavosti:

Pokud je něco, čím je hřiště specifické-např. hodiny, hlediště, stromy vhodné pro hru na schovávanou, blokace pro školku v určité hodiny atp.

Dopravní spojení:

Nejbližší zastávka MHD-název a čísla linek zde.

Parkování:

Napsat, zda lze u hřiště parkovat a jak jsou obvykle volná/plná místa.

Přesná poloha hřiště:

Buď jako obrázek např. v JPG nebo ve formátu: N 50°2.31635', E 14°24.80287' (souřadnice získáte např. tak, že na Seznamu.cz zvolíte Mapy a potom v pravém horním rohu Body a měření. Následně mapu přiblížíte a kurzorem najedete na místo, kde hřiště leží a potvrdíte „špendlík“ levým tlačítkem myši. Následně se souřadnice objeví v  obdélníku na pravé straně.

Okolí:

Projít bezprostřední okolí-pár set metrů a napsat, zda něco stojí za vidění. Příklady: Muzea, galerie, bazény, další sportoviště, zajímavá stavba, naučná stezka, zoo-koutek, rybník s kachnami…Prostě cokoliv, co děti zaujme.

Stravování:

Uvést nejbližší rozumnou možnost-název zařízení, případně ulici, kde je restaurací, kaváren či cukráren více. Rovněž napsat, kde jsou nejbližší klasické obchody s potravinami, zmrzlinou. Jestliže znáte v okolí restauraci s dětským koutkem, případně pro děti jinak atraktivní, uvést ji.

Vlastní text podle ostatních popisů v aplikaci

Text musí obsahovat:

1. Název, který většinou odráží lokaci hřiště. (Číslo přidělíme hřišti/lokalitě sami).
2. Hřiště „jednou“ větou. Pokusit se v jedné, dvou větách shrnout, proč hřiště stojí za vidění.
3. Popis hřiště: výčet atrakcí, povrch, stín, zda se hřiště hodí pro mladší, starší nebo obě skupiny dětí, sportovní možnosti, zajímavosti.
4. Doporučujeme: Většinou vybíráme zajímavé místo v okolí, případně zdůrazníme nějakou specifickou zajímavost přímo na hřišti, event. radu pro návštěvníky hřiště.
5. Sociální zařízení: Voda, WC a jejich typ.
6. Občerstvení: Kde se v okolí dá najíst nebo si alespoň koupit základní potraviny, zmrzlinu apod.
7. Doprava (včetně parkování): Jméno nejbližší zastávky MHD a čísla všech linek, jež na ní staví. Možnosti parkování, včetně toho, jak plná parkoviště bývají.

Příklad popisu: Lannova ulice - nábřeží Ludvíka Svobody

Přímo u Vltavy najdeme moderní hřiště, sportoviště a pěkný park.

Popis: V upraveném parku, kde pěstují především růže, leží pěkné dětské hřiště (3). Část pro malé děti (s atrakcemi jako houpačky, prolézací domky se skluzavkami atd.) je oplocená.

U hřiště se nalézá také prostor pro děti starší s velkou herní lezeckou soustavou a lanovou pyramidou. Povrch tvoří pryžové desky. Bohužel zcela chybí stín, což je částečně kompenzováno dvěma slunečníky. K vybavení parku patří také hřiště na basketbal, pergola, WC a objekt správce, u něhož si lze vypůjčit sportovní vybavení a také branky několika velikostí. V parku, kterým prochází široké převážně písčité cesty, dále uvidíte několik pítek a pod jednou z pergol speciální šachový stolek. V zadní části prostoru pak bylo instalováno sedm strojů pro cvičení (senior park).

Doporučujeme: Pár desítek metrů od parku se nachází Poštovní muzeum.
Informace: www.postovnimuzeum.cz/

Sociální zařízení: Voda ano, WC ano.

Občerstvení: Restaurace v nejbližším okolí jsou vzhledem k silnému turistickému ruchu drahé. Kompletní nabídku občerstvení poskytuje nákupní galerie Palladium vzdálená několik set metrů.

Doprava: Tramvaje č. 5, 8, 24, 26, autobus č. 207, vše zastávka Dlouhá třída. U Štefánikova mostu funguje hlídané parkoviště. Parkovat je možné i v přilehlých ulicích, kde jsou umístěny parkovací automaty.

V případě, že nedaleko sebe (řádově pár set metrů) leží atraktivních hřišť několik, je třeba popsat každé zvlášť. Ve Vašem textu se to projeví tím, že popisujete lokalitu a jednotlivá hřiště budete kromě názvu označovat písmeny abecedy (v aplikaci lokality 4, 7, 11, 13 atd.). Text je pak vhodné pojmout jako trasu. Každé hřiště by pak mělo mít vlastní složku fotografií.

Příklad takového popisu: Lokalita Vítkov

Vypravíte-li se na jeden z nejznámějších pražských vrchů, nebudete litovat.

Popis: Děti si mohou pohrát na několika menších hřištích. První, od ulice Pražačka (Vítkov 2-13.B), je neoplocené a krom několika drobných atrakcí ho tvoří nápaditý soubor čtyř lanových pyramid vzájemně propojených provazy.

Budete-li pokračovat parkem směrem k „Památníku národního osvobození“, dojdete záhy k malému oplocenému hřišti s několika drobnými prvky a pískovištěm (Vítkov 1-13.A), jež je určeno nejmenším.

Půjdete-li dál, v parku naleznete několik velkých houpaček (Vítkov pro mládež a dospělé-13.C).

Povrch hřišť tvoří převážně kačírek a písek. Před parkovištěm u Památníku, u tunelu pro pěší, můžete vyzkoušet posilovnu pod širým nebem, tvořenou několika prvky z ohýbaných trubek.

Doporučujeme: Výlet je možné zpestřit návštěvou Památníku s obří jezdeckou sochou Jana Žižky. Další informace: www.nm.cz/Hlavni-strana/Navstivte-nas/Narodni-pamatnik-na-Vitkove.html

Zajímavější, než návštěva Památníku, ale pro děti asi bude „Armádní muzeum Žižkov“ dokumentující převážně vojenskou historii 1. poloviny 20. století. Více na: www.vhu.cz/muzea/zakladni-informace-o-am-zizkov/

Sociální zařízení: Voda ano - Vítkov 2 (hřiště 13.B), WC ne (možnost využít toaletu v Památníku).

Občerstvení: Na střeše Památníku je kavárna s terasou a krásným výhledem na Prahu. Velký výběr restaurací nabízí Koněvova třída.

Doprava: Tramvaje č. 1, 9, autobusy č. 133, 136, 207 vše zastávka Ohrada.
V Koněvově ulici, u zastávky autobusu, leží menší parkoviště. Parkoviště najdete také u Památníku. Vjezd však mají povolen auta pouze se souhlasem MHMP.

Fotografie:

Ideální bude, pokud pošlete 2 složky. Jednu (nutnou), která bude obsahovat 3-8 nejlepších fotografií v plném rozlišení (dobré je, aby aspoň na jedné byl vidět charakter hřiště-celkový pohled) a složku druhou, kde budou fotky všechny. Doporučujeme fotit hřiště pokud možno bez cizích dětí a rodičů, případně tak, aby nebyly vidět obličeje, abychom se vyhnuli stížnostem na porušení soukromí!

Všechny informace prosíme zazipovat a vzhledem k velikosti složky je optimální nahrát soubor např. na server Úschovna.cz a do složky adresát uvést mail:zastupce.vasak@seznam.cz. Zde také můžete konzultovat nejasnosti při psaní popisu hřiště.