Férové město a férová hřiště

Co znamená fair trade jsem věděl. Ale férové město nebo hřiště?! Poprvé jsem se o problematice dozvěděl při poslechu rozhlasového pořadu, v němž jako host hovořila slovenská architektka Milota Sidorová.

Uvědomili jste si někdy, že zatímco muž se po městě přepravuje především autem a jeho denní mobilita se obvykle řídí vzorcem: domov-práce-domov; žena využívá převážně veřejnou dopravu a pokud má děti, mobilní vzorec je mnohem složitější: domov-škola (školka)-práce-škola(školka)-nákupy-kroužky-domov. A když jsou děti malé a kočárek nezbytností, důležitou roli pro ni hrají i takové „maličkosti“, jako bezbariérové autobusy, šířka chodníku (nezastavěného parkujícími automobily) či jeho povrch. Jestliže má totiž na nohou boty s vysokými podpatky a zaprší nebo je dokonce náledí, takové „kočičí hlavy“ představují zásadní problém! A stejně to vnímají starší, případně imobilní lidé (vím, o čem píši, protože po úrazu jsem se po městě o berlích belhal rok). Přecházel někdo z vás za „mokra“ na tramvajové zastávce před Masarykovým nádražím?! Pokud ne, zkuste a uvidíte, o čem mluvím. Férové město je tedy takové sídlo, kde by se měli dobře cítit ženy i muži všech věkových skupin a kde panuje tzv. genderová rovnost.

A férové hřiště? Víte, že dívky si raději hrají v menších skupinkách a dávají přednost společenským hrám, při nichž hraje zásadní roli komunikace? Že se špatně cítí na hřištích ohrazených vysokými ploty pouze s jedním východem, protože prostor intuitivně vnímají jako klec? Že je pro ně důležité, aby cesty byly širší a dobře osvětlené? Že na rozdíl od chlapců, kteří dávají přednost formálním plochám na míčové hry (jako fotbalové hřiště), preferují prostor bez pevného vymezení (např. rovný trávník, který se hodí např. k házení míčem, což je neformální aktivita, při které se skvěle konverzuje…)? Že chlapci potřebují ke hře podstatně větší plochu, než stejně početná skupinka dívek? Že dívky na hřišti ocení nejen stolky, sedátka, lavičky, ale i vyvýšený prostor, z něhož mohou sledovat sportovní aktivity chlapců? O takových věcech i o koncepci férového města se můžete dočíst v komiksu na stránce: http://www.wpsprague.com/#/ferovesdilenemesto/

Tzv. gender mainstreaming je něco, o němž se u nás hovoří zatím pouze v odborných kruzích, což je velká škoda, protože se týká každého z nás. Závěrem chci poděkovat paní Milotě Sidorové za ochotu, s níž mi poskytla podklady pro tento krátký článek.